SCADA PRO-2000 Demo

W strukturze sprzętowej PRO-2000 wyróżniamy trzy poziomy:

1. Stacje operatorskie (dyspozytorskie, inżynierskie, oddalone) - budowane w oparciu o komputery w wersji przemysłowej lub PC. W małych systemach stacja danych może pełnić jednocześnie rolę stacji operatorskiej. Dobór komputera oraz jego wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego dyktują względy użytkowe.

2. Stacje przetwarzające (serwery) - komputer (najlepiej w wersji przemysłowej), w którym następuje kompletowanie i przetwarzanie otrzymanych sygnałów pomiarowych i stanów urządzeń. Wyniki tego przetworzenia w postaci nastaw regulacyjnych lub rozkazów sterowania są zwrotnie odsyłane do układów sterowania i regulacji. Stacja danych archiwizuje informacje o procesie i udostępnia je stacjom operatorskim.

3. Stacje obiektowe - urządzenia automatyki bezpośrednio współpracujące z obiektem (sterowniki PLC, regulatory, koncentratory pomiarowe, urządzenia kontrolno-pomiarowe, rejestratory, liczniki ciepła, liczniki energii elektrycznej, gazu, wody i inne), posiadające łącze komunikacyjne i jawny protokół wymiany informacji. Zadaniem stacji obiektowych jest zebranie i przesłanie zmiennych procesowych do stacji danych.

Każda stacja przetwarzająca ma wbudowane funkcje stacji operatorskiej. Dla niewielkich systemów może wystarczyć więc jedno stanowisko komputerowe. Stacje danych i stacje operatorskie pracują w lokalnej sieci komputerowej, która pozwala na szybką wymianę informacji pomiędzy nimi.

Główne zadania stacji operatorskich to:

  • współpraca ze stacjami danych,
  • wizualizacja nadzorowanego procesu (obrazy synoptyczne, wykresy, punkty systemowe, grupy punktów, obrazy alarmowe),
  • generowanie raportów,
  • możliwość modyfikacji funkcji systemu w trybie "on-line",
  • prowadzenia kontroli i nadzoru procesów technologicznych oraz zarządzanie nimi.

PRO - 2000 umożliwia stosowanie struktur nadmiarowych (redundancyjnych) na każdym poziomie systemu, co istotnie podnosi współczynnik niezawodności działania całego układu.

Zarząd, biuro handlowe

ul. Przemysłowa 7
63-500 Ostrzeszów
tel. +48 62 7309610
fax +48 62 7309630
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro projektowe

ul. Krotoszyńska 35
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel./fax +48 62 7374910
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oddział we Wrocławiu

ul. Sycowska 44
51-319 Wrocław
tel./fax +48 71 3442255
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.