W strukturze sprzętowej PRO-2000 wyróżniamy trzy poziomy: 
1. Stacje operatorskie (dyspozytorskie, inżynierskie, oddalone) - budowane w oparciu o komputery w wersji przemysłowej lub PC. W małych systemach stacja danych może pełnić jednocześnie rolę stacji operatorskiej. Dobór komputera oraz jego wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego dyktują względy użytkowe.
2. Stacje przetwarzające (serwery) - komputer (najlepiej w wersji przemysłowej), w którym następuje kompletowanie i przetwarzanie otrzymanych sygnałów pomiarowych i stanów urządzeń. Wyniki tego przetworzenia w postaci nastaw regulacyjnych lub rozkazów sterowania są zwrotnie odsyłane do układów sterowania i regulacji. Stacja danych archiwizuje informacje o procesie i udostępnia je stacjom operatorskim.
3. Stacje obiektowe - urządzenia automatyki bezpośrednio współpracujące z obiektem (sterowniki PLC, regulatory, koncentratory pomiarowe, urządzenia kontrolno-pomiarowe, rejestratory, liczniki ciepła, liczniki energii elektrycznej, gazu, wody i inne), posiadające łącze komunikacyjne i jawny protokół wymiany informacji. Zadaniem stacji obiektowych jest zebranie i przesłanie zmiennych procesowych do stacji danych.
Każda stacja przetwarzająca ma wbudowane funkcje stacji operatorskiej. Dla niewielkich systemów może wystarczyć więc jedno stanowisko komputerowe. Stacje danych i stacje operatorskie pracują w lokalnej sieci komputerowej, która pozwala na szybką wymianę informacji pomiędzy nimi.
Główne zadania stacji operatorskich to:
- współpraca ze stacjami danych,
- wizualizacja nadzorowanego procesu (obrazy synoptyczne, wykresy, punkty systemowe, grupy punktów, obrazy alarmowe),
- generowanie raportów,
- możliwość modyfikacji funkcji systemu w trybie "on-line",
- prowadzenia kontroli i nadzoru procesów technologicznych oraz zarządzanie nimi.